Elektirikli Otomobil TOGG


Türkiye'nin Yerli Elektirikli Otomobili TOGG 'un tanıtılmasında sonra Türkiye'deki elektirikli otomobil piyasasındaki fiyatlar arttı.

Geçtiğimiz Aralık ayının son haftası tanıtılan yerli otomobile dair üretim detayları oldukça merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fabrikanın Gemlik‘te bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri arazisine yapılacağını açıklamıştı. 4 milyon m2′lik bu dev arazi 22 milyon liralık yatırım ile 5000’e yakın istihdam sağlayacak. Sözlü açıklamaların ardından Resmi Gazete’de de fabrikanın Bursa’da kurulacağının açıklanması ile bölge halkı için şaşırtıcı gelişmeler yaşandı. Fabrikaya 90 kilometre uzakta olan Karacabey Organize Sanayi Bölgesi’nde bile konut ve arazi fiyatları tavan yaptı. Bahsedilen bölgeye daha yakın araziler için ise milyon liralar paha biçiliyor. Önceki yıllarda oldukça değersiz olan bu alanların, yerli otomobil fabrikası sonrası bu denli fiyat artışı yaşaması, şaşkınlık yarattı.

Fiyatlara yerli otomobil etkisi Gayrimenkul Uzmanı Abdurrahman Duran Kararın konu ilgili, “Fabrikanın açıklanmamasından önce neredeyse hiç kimsenin aramadığı yerler için 27 Aralık sonrası çok sayıda kişi arıyor. Arayanlar sadece Bursa içerisinden de değil. Başta İstanbul olmak üzere farklı illerden arsalarla ilgi bilgi alıyorlar. Fiyatlarda tabi ortaya çıkan karar ve ilgi sonrası şöyle söylemem gerekirse m2’si 750 TL olan bir yer 1200 TL’ye kadar çıktı.” şeklinde konuştu. Uzmanlar yerli otomobil fabrikasının temel atma töreni ile beraber fiyatların daha da artacağını ve bölge nüfusunun katlanacağını düşünüyor.