Farklı bir kıyaslama olacak.

Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılan TOGG C-SUV elektrikli yerli aracımız tüm dünyada ses getirdi. Birçok model ile kıyaslaması yapılan aracın Amerika menşeili Tesla’nın Model S P90 D modeli ile kıyaslamasını yapacağız.

Yerli otomobilde çift motor kullanılırken Tesla Model S’te tek motor kullanılıyor. Yerli aracın batarya kapasitesi net açıklanmasa da 80 kWh olacağını tahmin ediyoruz. Tesla Model S batarya kapasitesi ise 90 kWh olarak açıklandı.

Yerli otomobil 30 dakikadan daha kısa süre içerisinde 0-% 80 şarj aralığını sağlayabilecek. Model S ise 30 dakikalık şarj ile bu aralığı sağlayabiliyor. TOGG dört çeker özelliğine sahip, Model S ise tek çeker özelliğine sahip.

Çift motor yerli otomobile toplamda 400 beygir gücü sağlarken Tesla Model S toplamda 259 beygir gücünü tek motordan sağlayacak. Yerli otomobilde yazılımsa hız sınırı 180 km/s iken Tesla Model S’te bu 225 km/s olarak ölçüldü.

0 ile 100 km/s arasında hızlanma çift motor seçeneklerinde yerli otomobilde 4.8 saniye iken Tesla Model S’te bu rakam 4.2 saniye olarak hesaplandı. Yerli aracın henüz hangi derecelendirme kuruluşundan 500 km menzil sağladığı bilinmemekte ancak Model S EPA derecelendirme kuruluşuna göre toplamda 473 km menzile sahip.