Yerli araç üretimi ile ilgili bir çok endişelerim mevcut. Bildiğimiz üzere yerli arabayı mekanik motorlu değil elektrikli motordan üreteceğiz. Haliyle bu da bir çok alt yapı eksikliklerini ortaya çıkarmakta. Ben aşağıda bu alt yapı eksikliklerini 3 farklı başlık altında özetledim...

1.) Araç Tamiri/Servis Ağı ve Ustalar: Bildiğimiz üzere ülkemizde her il ve ilçede iyi veya orta derecede de olsa her araç için hemen hemen usta veya servis bulmak zor değil. Çünkü tüm araçlar mekanik ve mekanik araçların servis ağları ile ustaları ülkemizin her bölgesinde yaygın olarak bulunabilmektedir... Üretilecek olan elektrikli araçların tamiri onarılması için usta yetiştirilmesi gerek. Zira mekanik araç değil tamamen elektronik ve daha çok teknik bilgi gerekir. Bunun yanı sıra servis ağları tüm il ve ilçede olmak zorunda.

Zira elektronik araç bu. Herhangi teknik bir sebep ile bile araç çalışamaz duruma gelebilir. Böylesi bir durumda insanlar araçlarını en yakın servise götürebilmeli veya elektronik tamirden anlayan ustaya ihtiyaç duyduğunda anında bulmalı. Bu çok kapsamlı alt yapı çalışmasıyla mümkün olacaktır.

2.) Yedek parça olanağı: Bir araç için en önemli alt yapı da budur. Bir araç üretimi yapılıyorsa yedek parça ağının yaygın olması gerekir. Tüm il ve ilçelerde yerli iştirakçi ve tedarikçiler ile işbirliği yapılmalı ki yedek parçada sıkıntı çıkmasın. Lakin yedek parça sıkıntısını aştığımız zaman bu yedek parçaların montajını yapabilecek usta ve servislere ihtiyaç var. Yani anlayacağımız hepsi bir biri ile bağlantılı ve ciddi anlamda fabrika kurulduktan sonra bu alt yapının da aynı zamanda tamamlanması gerekir.

Zira biz aracı aldıktan sonra bu aracın bakım ve onarımı ve yedek parçasını da kolaylıkla bulmalı ve halledebilmeliyiz.

3.) Araç Şarj Merkezleri: Tıpkı petrol istasyonları olduğu gibi araç şarj istasyonu da olmalı. Zira biz bu araç ile yaklaşık 500 km gidebileceğiz. Bu manada ülke çapında il ve ilçelerde, otobanlarda bu istasyonlardan, petrol istasyonlarının sayısı kadar olmak zorunda. Tabi aynı anda bir çok aracı şarj edecek bir istasyon olmalıdır. Zira bir araç bir kaç saatte şarj olacağını düşünürsek sıra beklemek zorunda kalabiliriz.

Görüldüğü üzere yukarıda bahsettiğim alt yapılar bu aracı üretmeye başlamadan veya aynı anda hayata geçirilmelidir. Usta/Çıraklık eğitimi veren Milli Eğitim Kurumlarına bununla ilgili müfredat verilemli ve üniversitelere eş zamanlı olarak ilgili bölümler açılmalıdır. Çünkü bir yandan araç üretirken bir yandan da alt yapılar eş zamanlı olarak hayata geçirildiği takdirde başarının sağlanacağını düşünüyorum.

Bu bahsettiklerim kendi şahsi endişelerim. Herhangi bir eleştiri yoktur.Bazı cevaplarda eleştiriyorsun gibi cümleler gördüm. Bu sadece şahsıma münhasır görüşlerdir. Sevgilerim ile...

Kaynak : https://www.r10.net/off-topic/2217787-yerli-arac-uretimi-hakkindaki-nacizane-goruslerim.html