200 beygir ve 400 beygir iki alternatif olacak. 500 km menzil ve hızlı şarj ile 30 dakikanın altında şarj imkanı sağlıyoruz. Akıllı bağlantı, internet üzerinden güncelleme; otomobilimizde standart olarak sunulacak. Otonom seviyesine hazır bir teknolojiyle yola çıkıyoruz. En çok önemsediğimiz konulardan birisi sürüş güvenliği. Her türlü ön görüleri düşünerek ve ürün geliştirme sürecini kısaltacak şekilde ilerliyoruz. Aracın holografik asistanı var.

TOGG, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlara davam etti. İkinci paylaşımda yerli otomobili yan ayna detayı kesinlik kazandı. Araçta ayna çıkıntıları bulunacak, ancak bu çıkıntılarda cam yerine kamera sistemlerini kullanılacak. Kamera sistemlerinin kullanıldığı çok sayıda elektrikli araç piyasada bulunuyor. Audi, BMW ve Tesla'nın hem binek hem SUV hem de hibrit tasarımlı modellerinde yeni nesil bu kamera sistemi mevcut.

Yerlli otomobile dair bir diğer paylaşım ise ön ızgara tasarımı oldu. Izgara, Pininfarina'nın konseptlerinden farklı olarak özgün bir tasarıma sahip. Toplamda 6 adet lalenin bulunduğu ızgaranın bu tasarımı, İstanbul'un en önemli sembollerinden birisine göz kırpıyor. Lale bitkisi özellikle Osmanlı döneminde İstanbul için ticari ve turistik açıdan önemliydi.

Çoğu elektrikli otomobil gibi TOGG'un geliştireceği otomobilin bataryası da zeminde olacak ve paylaşılan animasyondan anlaşıldığı kadarıyla, yerli otomobil hem önden hem de arkadan çekişli olmasını sağlayan çift motora sahip. Bu motorlar ise gücünü zemindeki bataryadan alacaklar.